2012. november 8., csütörtök

Adjatok nekik Ti enni!

Adjatok nekik Ti enni!

 

Rég vártam már annyi izgatottsággal és félelemmel vegyes örömmel délutánt, mint november 4-én. Gyülekezetünk tagjait első ízben hívogattuk kifejezetten ökogyülekezeti alkalomra, gyermekekkel és szüleikkel, madáretetőket készítettünk.
Mivel kevés előzetes jelentkező volt, nagyon nehéz volt kiszámítani mekkora létszámra számíthatunk, mennyi anyagot készítsünk elő. Az időpont kiválasztás sem volt tökéletes, a hosszú hétvége miatt, sokan elutaztak a gyülekezetből. Emberileg ilyenkor csak izgulni és aggodalmaskodni lehet, de én inkább egy másik utat választottam és az egész dolgot letettem az Úr kezébe. Ezúttal is bebizonyosodott, így volt a leghelyesebb. Délután négy órára hat család képviseletében, a segítőkkel együtt egy 25 fős csapat  töltötte meg teljesen az altemplomot, épp annyian voltunk amennyire ideális esetben számítani lehetett.
    Az első szó a Szentírásé volt református gyülekezethez illően. Jézus szavait idéztük fel, amelyeket Máté evangéliumának hatodik részében olvashatunk a madarakról és Isten gondviseléséről. Nézzétek az ég madarait…(máté 6,26.) Az Ige szavait napjainkkal és a készítendő házikókkal összevetve, önkéntelenül adódott a kérdés: miért van szükség a madarak táplálására, hiszen épp Jézus tanítja azt, hogy róluk maga az Atya gondoskodik? A válasz az emberiség azóta eltelt kétezer éves történetében keresendő. Jézus idejében az ember a természettel sokkal nagyobb összhangban és egységben élte mindennapjait. Az egyensúly azóta sajnos felborult, az emberi civilizáció megváltoztatta az éghajlatot, elhódította az életteret, lecsapolta a mocsarakat, kivágta az erdőket, mérgekkel szennyezte a vizeket, a levegőt. Nem csoda hát, ha madaraink most már segítségre szorulnak! Ezen kívül, ha azt vesszük, hogy gyülekezetként magunkra mint Krisztus testére, Isten meghosszabbított tagjaira gondolunk, akkor azt is mondhatjuk: mikor mi tápláljuk a madarakat, akkor maga a Mennyei Atya gondoskodik róluk, felébresztett lelkiismeretünk ösztönzésével.
   Ha szorosabbra fűzzük kapcsolatunkat kertünk lakóival ráadásként még egy sor fontos dolgot tanulhatunk tőlük Istenről, a világról és a saját életünkről is. Felnőttek és gyerekek egymást kiegészítve hosszan sorolták, mit kapunk cserébe a madaraktól: szépség és vidámság költözik a kertünkbe, példákat láthatunk a hűségről, a szorgalomról, gyermeknevelésről, kitartásról. Eközben a madarak tavasztól őszig a rovarirtásból is kiveszik a részüket, énekükkel pedig felmelegítik a szívünket.
   A tanítás után egy nagy csokor képet néztünk meg hazánk énekesmadarairól és az internet segítségével hangjukat is megcsodálhattuk. A gyerekek nagy örömmel versengtek a felismerésben és a szülőktől is sok érdekes információt hallhattunk az egyes madarakról, szokásaikról. 

    Ezt követte a madáretetők elkészítése, amiért valójában összegyűltünk. A gyerekek, felnőttekkel vegyesen csapatokba verődtek és kiosztásra kerültek az előre összekészített hozzávalók. A lázas munka zaja megtöltötte az altemplomot, fúrás, faragás, zsibongás váltotta fel az udvarias csöndet. A munkában megfáradtak madártejet kortyolgattak, almát majszoltak, a kisebbek játszottak. Ahogy az már lenni szokott, az idővel megint hadilábon álltunk, a befejezés több esetben is későbbre maradt. Persze ez épp arra jó, hogy amit elkezdtünk, később folytathassuk, akár együtt, akár otthonainkban. Hiszem, hogy volt értelme és lesz folyatása, mindannyian egy szép élménnyel gazdagodtunk.
 Itt kell megköszönnöm mindazok segítségét, akik részt vettek a délután lebonyolításában, a madártej főzésben, fényképezésben, rendrakásban. Továbbra is kérjük a támogatást a gyülekezet tagjaitól, megköszönve az eddigi felajánlásokat (a kamerát már megvettük hitelbe) és vásárlásokat (vesszőből font etetők vannak még!). Az eseményről készült képek a gyülekezet honlapján hamarosan elérhetőek lesznek!
Ujvári László